Stredná poľnohospodárska a záhradnícka škola a Stredná priemyselná škola dopravná ČAKLOV

Profil školy | História školy |

O škole

História školy

  K rozhodnutiu zriadiť najprv ako tzv. Roľnícku školu vo Vranovskom okrese došlo v roku 1948. Pôvodne sa táto škola mala vybudovať na Ortášoch, kde sa už aj začalo s navážaním stavebného materiálu, no v roku 1949 došlo k zmene v rozhodnutí - postaviť školu na pozemkoch Štátneho majetku v Čaklove. To sa aj hneď realizovalo. Tieto pozemky boli pôvodne súčasťou veľkostatku Andreja Hadika Barkóczyho so sídlom v Továrnom, ktorý ich v období prvej republiky prenajímal do užívania (posledným prenajímateľom bol Mandel).
V 30-tych rokoch sa tieto pozemky stali súčasťou Cukrovarského majetku v Trebišove. Po druhej svetovej vojne (v roku 1948) bol tento „majetok" znárodnený. Vznikol  Štátny majetok v Čaklove. Jeho prvým správcom sa stal Karol Bradáč. Na Štátnom majetku boli postupne ustanovovaní jeho správcovia - Štefan Vozňák (1951), Michal Juhás (1951-1953), Ján Plutko (1954-1958), Ján Šoltis (1958 -1962), Ing. Michal Šalantay (1963-1970),
Ing. Bedrich Pipa (1970-1984, neskôr do konca roka Ing. Milan Demko), Ing. Ján Kollár (1985-1990),
opäť Ing. Michal Šalantay (1990-1998), Ing. Štefan Madura (1999-2004) a Ing. Ján Ješko (2004-2006). 
   Samotné vyučovanie v tejto dvojročnej Základnej roľníckej škole sa začalo na jeseň v roku 1949 (ako tzv.
Zimná škola pre poľnohospodársku mládež) v starom dedinskom kaštieli, ktorý bol známym pamätníkom sedliackeho povstania na východnom Slovensku (1831). Vyučovalo sa systémom 3+4+4 mesiace. Prvým riaditeľom školy (a zároveň aj Štátneho majetku v Čaklove) bol Ing. Július Kravjár.
   V školskom roku 1950/51 bola škola premenovaná na
Výberovú roľnícku školu. Riaditeľom školy bol
Andrej Hurňák. Výnimočne túto dvojročnú školu skončilo 16 absolventov už za jeden rok. Medzi jej absolventmi, ktorí sa neskôr aktívne zapojili do riadiacej práce Školského majetku v Čaklove, boli Milan Demko a Michal Šalantay.
   V školskom roku 1951/52 bola riaditeľkou školy Helena Vrbová (Bašistová). V tomto školskom roku sa otvoril ďalší prvý ročník roľníckej školy. Vyučovalo sa v pomocnej stavbe - „baráku", kde bola aj kuchyňa. Učebňa i jedáleň boli v jednej miestnosti. V tomto školskom roku nekončili žiadni absolventi. V uvedených školských rokoch vyučovali títo vyučujúci: Ing. Július Kravjár, Andrej Hurňák, Helena Vrbová, Anton Sroka a Višňovská.
   Terajšia budova školy bola vybudovaná v rokoch 1950 - 1952. Vyučovanie v terajšej budove školy, ktorá stojí dodnes, sa začalo až od školského roku 1952/53. Podľa pôvodného plánu budova školy mala byť postavená pri potoku (kde jej základy už boli aj vykolíkované), ale z obáv pred povodňami sa stavba premiestnila. Budovu naprojektoval Ing. Borodáč a stavali ju Pozemné stavby v Prešove.
   Pre školský rok 1952/53 sa uskutočnili prvé prijímacie skúšky žiakov do 1. ročníka
Poľnohospodárskej technickej školy v Čaklove (PTŠ Čaklov). Potom aj žiaci 2., 3. a 4. ročníkov prišli v tomto školskom roku z paralelných tried z PTŠ v Michalovciach, odkiaľ boli presunuté aj mnohé učebné pomôcky. Riaditeľom školy toho času bol Ing. Zdeněk Žak.
   V školskom roku 1952/53 ukončilo na PTŠ-ke v Čaklove v pestovateľskom odbore po prvýkrát svoje štvorročné štúdium 31 absolventov. Od tohto školského roka (až dodnes) každým rokom končia v poľnohospodársky zameraných študijných odboroch žiaci denného štvorročného štúdia záverečnou maturitnou skúškou.
   V školskom roku 1952/53 ukončilo aj dvojročnú Roľnícku školu 24 absolventov a po ich skončení bola táto
Roľnícka škola zrušená. V ďalšom období boli však aj naďalej poriadané krátkodobé kurzy pre pracovníkov
v poľnohospodárstve. Napríklad v školskom roku 1952/53 sa uskutočnil 5-mesačný kurz pre predsedov JRD, ktorého sa zúčastnilo 15 osôb. V školskom roku 1953/54 opäť dvojmesačný kurz pre predsedov JRD ukončilo 11 osôb a dvojmesačný kurz pre pomocných kombajnistov ukončilo 14 osôb, v školskom roku 1954/55 to boli štyri dvoj-mesačné kurzy (24+16+33+15 osôb).
   Tento stručný náhľad do histórie školy už naznačil, že prostredie školy naväzovalo na okolie spomínaného dedinského kaštieľa, ktorý už vtedy mal do určitej miery sadovnícky upravené prostredie. Vo výsadbách boli vysadené predovšetkým domáce dreviny. Postupom času boli vysádzané aj ďalšie introdukované dreviny, z ktorých mnohé sa zachovali až do dnešnej doby. Niektoré z týchto drevín aj dnes ešte stále tvoria kostru parku.    Prvé kvetinové záhony pred budovou školy boli zrealizované v roku 1955. Pevná spevnená cesta ku škole, ktorá definitívne určila charakter prostredia školského areálu, bola vybudovaná v roku 1965. Okolie školy bolo z roka na rok stále viac zveľaďované. Kým napríklad v roku 1983 bolo v parku iba okolo 40 druhov okrasných drevín, v súčasnosti je ich okolo 180 druhov. Celý školský areál, ktorého hlavnú časť tvorí krásny školský park, má výmeru cca 6 ha.
   V roku 1968 bol hneď v susedstve na pozemkoch Školského majetku vybudovaný intenzívny ovocný sad na výmere 30 hektárov, čím vznikol veľký záhradnícko - poľnohospodársky komplex. Samozrejme, v areáli školy boli vybudované aj ďalšie pestovateľské objekty, skleníky, pomologický sad, zeleninová záhrada, botanický systém a pod. Pribudol tiež všešportový areál. V roku 1984 bola na úkor školského parku dobudovaná budova Stredného poľnohospodárskeho učilišťa. Zmenami samozrejme prešiel aj Školský majetok, ktorého súčasné nové sídlo (administratívna budova) a mnohé ďalšie objekty vytvárajú v súčasnosti skutočný veľký poľnohospodársko-záhradnícky komplex.
Od roku 2005 je ŠkM Čaklov v dlhodobom prenájme firmou Oragro s.r.o Oravské Veselé.
     Po celý čas svojej existencie si škola zachovala svoj pôvodný poľnohospodársky charakter. Z jej lavíc opustilo školu už viac, než 2 500 absolventov.
     Od 1. septembra 1998 pribudla v objekte
Stredná priemyselná škola dopravná s tým istým vedením.  
Už aj táto škola má svojich úspešných absolventov. Zo strany uchádzačov je o túto školu dostatočný záujem.
    Spojením škôl od 1.9.2007 - ( SPoZŠ, SPŠD Čaklov + SOUP, OU Čaklov) pod spoločné riaditeľstvo v podstate nedochádza k žiadnym zmenám v jednotlivých študijných a učebných odboroch. Školy však ponesú spoločnú hlavičku:  
SPOJENÁ ŠKOLA ČAKLOV.   
                                                                                                 Ing. Vladimír Boroš, zástupca riaditeľa